در گفتگوی عاشوری‌نژاد با آنا صورت گرفت؛ تشریح رویکرد مرکز هم‌اندیشی استادان و نخبگان دانشگاهی استان بوشهر

دبیر مرکز هم‌اندیشی استادان و نخبگان دانشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر رویکردهای اصلی مرکز هم‌اندیشی استادان و نخبگان دانشگاهی این استان را تشریح کرد.

 

عباس عاشوری‌نژاد در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری آنا در بوشهر به تشریح عملکرد مرکز هم‌اندیشی استادان  و نخبگان دانشگاهی استان بوشهر پرداخت و اظهار کرد: دستورکار جلسات این مرکز توجه به موضوعات مورد بحث در جامعه است. موضوعاتی که در اصطلاح جامعه‌شناسی، مسئله‌محور و مورد دغدغه عمومی است تا با بهره‌گیری از خرد جمعی و تفکر علمی استادان و صاحب‌نظران، علاوه‌بر آسیب‌شناسی، بتوان در حل مسائل جامعه و دانشگاه تلاش کرد.

وی توجه به معضلات کلان جامعه، بررسی راهکارهای پیشرفت علمی و حل چالش‌های سازمانی و اداری دانشگاه را رویکرد اساسی برنامه‌های اجراشده معرفی و بیان کرد: مسائل عمومی جامعه مانند مسائل اقتصادی، اقتصاد مقاومتی، مسائل فرهنگی کلان (جهانی و جامعه) و ناهنجاری‌های اجتماعی از مهم‌ترین موضوعات مورد بحث بوده است.

دبیر مرکز هم اندیشی استادان  و نخبگان دانشگاهی دانشگاه آزاداسلامی استان بوشهر مفاهیم دینی و مبانی اعتقادی را نیز از دیگر موضوعات جلسات برشمرد و اضافه کرد: در کنار این مسائل، در حوزه سیاسی هم بررسی نقاط قوت و ضعف سیاست داخلی و خارجی و شناخت فرصت‌ها و تهدیدها مورد توجه قرار گرفته است.

این مقام مسئول مباحث خاص سازمانی، اداری و دانشگاهی در کنار بررسی عوامل پیشرفت‌های علمی دیگر کشورها و بررسی جایگاه علمی ایران در جهان را از دستورالعمل‌های مورد اهتمام جلسات معرفی کرد.

عاشوری‌نژاد با تأکید بر اینکه برای کسب نتیجه مورد نظر از برگزاری جلسات در کنار مستمع دغدغه‌مند، باید صاحب‌نظر و سخنران با دانش و توانمند حضور داشته باشد، توضیح داد: برقراری ارتباط مؤثر و سطح بالا میان سخنران و شنونده، دست‌یافتن به نتایج مطلوب را تسهیل خواهد کرد.

وی اضافه کرد: بر این اساس تلاش شد از استادان با سبک و دارای تألیف مانند حجت‌الاسلام محمدتقی اسلامی، حجت‌الاسلام بابایی و استاد گرمارودی که در حوزه کاری خود صاحب‌نظر بوده و قدرت کلامی و ایجاد ارتباط تعاملی برخوردار هستند، دعوت شوند که مورد استقبال و موجب رضایت شرکت‌کنندگان قرار گرفت.

عامل موفقیت در برگزاری جلسات هم‌اندیشی

دبیر مرکز هم‌اندیشی استادان  و نخبگان دانشگاهی دانشگاه آزاد استان بوشهر دیگر عامل موفقیت در برگزاری جلسات هم‌اندیشی را برقراری شرایط امن و ایجاد حس امنیت و آرامش برای شرکت‌کنندگان در بیان اندیشه و نظرات آنان دانست و تأکید کرد: همواره در هر موضوع مورد بحث، نظر مخالف و موافق وجود دارد که بیان هر دو نظر واجب و ضروری است.

این مقام مسئول با قدردانی از حمایت مسئولان، این حمایت‌ها را در کنار ایجاد ارتباط مستمر و تعامل و همگرایی با دیگر مراکز علمی دانشگاهی و مدیریت فرهنگی استان از دیگر عوامل موفقیت مرکز هم‌اندیشی استادان و نخبگان استان بوشهر بیان کرد و یادآور شد: این مرکز در اجرای برنامه‌های دانش‌افزایی و هم‌اندیشی استادان بین سایر دانشگاه‌ها حائز رتبه برتر شد.

عاشوری‌نژاد از راه‌اندازی سایت اختصاصی مرکز هم‌اندیشی استادان استان بوشهر به نشانی iaubh.nahad.ir خبر داد و گفت: اطلاعات این مرکز و برنامه‌هایی مانند نشست‌های هم‌اندیشی، دوره‌های دانش‌افزایی، اردوها و بازدیدهای علمی، نشست‌های تخصصی و همایش‌های ملی انجام‌شده گذشته در این سایت بارگزاری و فعالیت‌های آینده نیز اطلاع‌رسانی شده است.

کلمات کلیدی

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *