چهارشنبه ٠٥ ارديبهشت ١٣٩٧
اخبار > نشست علمی با عنوان اخلاق حرفه ای دانشجویی
 


شماره خبر :٤٨٥٦٦٣
تاریخ انتشار خبر : جمعه ١٤ اسفند ١٣٩٤ ا ٠٦:٣٣

نشست علمی با عنوان اخلاق حرفه ای دانشجویی
نشست علمی با عنوان اخلاق حرفه ای دانشجویی در سالن آمفی تئاتر دانشکده علوم انسانی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر با حضور حجت الاسلام والمسلمین دکتر محمد تقی اسلامی و دانشجویان برگزار شد.


نشست علمی با عنوان اخلاق حرفه ای دانشجویی روز پنج شنبه مورخ 13 اسفند 94 در سالن آمفی تئاتر دانشکده علوم انسانی با حضور حجت الاسلام والمسلمین دکتر محمد تقی اسلامی و دانشجویان در ساعت 9 الی 10:30 برگزار شد.

در این نشست در ابتدا دکتر اسلامی به تعریف اخلاق حرفه ای و لوازم آن پرداخته و برخی ملاحظات اخلاق دانشجویی را با نگاه علمی بررسی نمود.اسلامی با تاکید بر اینکه در رعایت اخلاق حرفه‌ای هیچ‌گاه نباید موردی اخلاقی را برای موردی غیراخلاقی بخواهیم، بیان کرد: انسان دارای منزلت اخلاقی است از این رو برخورد با آن نیز نیازمند یک رفتار علمی و اصولی است.

حجت الاسلام والمسلمین اسلامی گفت: مطالعات و پژوهش هاى اخلاقى از گذشته مورد علاقه پژوهشگران رشته هاى مختلف علمى خصوصاً فلاسفه بوده است که تاکنون متفکران این حوزه با رویکردها و نگرش هاى متفاوت آثار بسیار و ارزشمندى نوشته اند.


اگر قلمرو فلسفه اخلاق را حداقلى بپنداریم و موضوع فلسفه اخلاق را صرفاً مطالعات تحلیلى و فرااخلاقى بدانیم، دیگر اخلاق کاربردى ارتباط مستقیمى با فلسفه اخلاق نخواهد داشت. البته از این نظر که اخلاق تحلیلى یا فرااخلاق متکفل مسائل مبنایى در اخلاق است، با اخلاق کاربردى مانند دیگر بخش هاى اخلاق مرتبط مى شود.


ایشان با بیان اینکه پژوهش در مبانى اخلاق منطقاً مقدم بر انواع دیگر پژوهش هاى اخلاقى است اذعان داشت: دست یافتن به دیدگاهى درست در این خصوص به حل مسائل در حوزه هاى دیگر کمک مى کند و باید توجه شود که مباحث مطرح در اخلاق کاربردى به کلى متفاوت از مباحث اخلاق تحلیلى است و از این جهت با هم ارتباطى ندارند.

در پایان دانشجوها به طرح پرسش پرداختند و دکتر اسلامی پاسخ دادند. در نظر سنجی صورت گرفته این جلسه بسیار مورد استقبال دانشجوها قرار گرفت و خواهان برگزاری مجدد آن و ادامه مباحث شدند.خروج
اوقات شرعی
دوستان