چهارشنبه ٠٥ ارديبهشت ١٣٩٧
اخبار > کارگاه آموزشی با موضوع؛ رسالت فرهنگی اساتید با تاکید بر سبک زندگی اسلامی در دانشگاه آزاد اسلامی مرکز کنگان
 


شماره خبر :٥١٠٣٠١
تاریخ انتشار خبر : يکشنبه ٢١ آذر ١٣٩٥ ا ١١:٢٣

کارگاه آموزشی با موضوع؛ رسالت فرهنگی اساتید با تاکید بر سبک زندگی اسلامی در دانشگاه آزاد اسلامی مرکز کنگان
مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر با توجه به تعبیر رهبر معظم انقلاب از دانشگاه مطلوب انقلاب، ادامه داد: متاسفانه در خروجی دانشگاه افراد غیرمتخصص و غیرمتعهد بار می آیند و مادامی که دانشگاه ما پرورشگاه افراد متعهد و متخصص نباشد این دانشگاه مطلوب انقلاب نخواهد بود.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر با توجه به تعبیر رهبر معظم انقلاب از دانشگاه مطلوب انقلاب، ادامه داد: متاسفانه در خروجی دانشگاه افراد غیرمتخصص و غیرمتعهد بار می آیند و مادامی که دانشگاه ما پرورشگاه افراد متعهد و متخصص نباشد این دانشگاه مطلوب انقلاب نخواهد بود.

به گزارش خبرنگار آنا، حجت الاسلام سیدمرتضی حسینی در کارگاه آموزشی رسالت فرهنگی اساتید با تاکید بر سبک زندگی اسلامی که در دانشگاه آزاد اسلامی بندر کنگان برگزار شد با بیان تاثیر دانشگاه بر جامعه گفت: دانشگاه باید مبدا تحول و تحرک جامعه باشد که اکنون عکس این موضوع صدق می کند و دانشگاه از فضای جامعه تاثیر پذیرفته است.

وی افزود: دانشگاه باید تکیه بر دو بال دانش (علم آفرینی) و تعهد و ایمان داشته باشد و افراد متعهد و متخصص تحویل جامعه دهد. آیا امروزه می توانیم چنین ادعایی بکنیم که دانشگاه ما متخصص و متعهد تحویل جامعه می دهد؟

رئیس دفتر نهاد نمایندگی نمایندگی مقام معظم رهبری با بیان اینکه روحیه منفعت طلبی یا ناهنجاری های اجتماعی از سطح جامعه به داخل دانشگاه کشیده شده است، اضافه کرد: تفکر مطلوب در مورد دانشگاه ها، بازنشر و بازتولید فضائل اخلاق در سطح جامعه بود که متاسفانه اکنون این فضائل جامعه است که بر سطح دانشگاه حاکم شده است.

وی عنوان کرد: امروزه دانشجویان دنبال تحصیل نیستند بلکه متقاضی مدرک هستند و ناامید کننده است که بحث پژوهش محوری در سطح یک شعار در دانشگاه ها باقی مانده است.

حسینی با بیان اینکه قطعا تاثیری که یک استاد به دانشجو می گذارد از هیچ روحانی، منبری و جریان مدیریت دانشگاه برنخواهد آمد، اظهار کرد: توقع ما از اساتید این است که بتوانند بحث و موضوعات فرهنگی را بشناسد و کار فرهنگی مطلوب انجام دهد.

وی با اشاره به تفاوت فرهنگ و کار فرهنگی افزود: فرهنگ مجموع باورها و رفتارهای افراد جامعه است و زبان گویای فرهنگ جامعه، هنر است که فرهنگ جامعه را منتشر می کند اما کار فرهنگی کاری است در راستای توسعه و تحقق باورها و ارزش ها که رفتارهای جامعه را می سازد.

این مسئول ادامه داد: شخصی که به عنوان نخبه فرهنگی کار فرهنگی انجام می دهد، می تواند بعضی از رفتارهای ناهنجاری که در جامعه به وجود آمده است و به صورت فرهنگ عادی جلوه داده می شود را اصلاح و دچار تغییر کند.

وی یکی از مشکلات فرهنگی در دانشگاه‌ها را تعدد مراکز تصمیم گیری دانست و گفت: فقدان یک استراتژی مناسب و یا راهبرد کارآمد در حوزه مسائل فرهنگی و نداشتن یک ساختار معین در این حوزه مسئله ساز است که افراد را دچار تزلزل خاطر می‌کند.

حسینی با بیان این که یکی از زمینه های معضلات فرهنگی در دانشگاه ها بحث اختلال در رفاه ارزشی است، ادامه داد: تعارض ارزش ها، شکاف بین ارزش ها، ناکارآمد شدن و بی تاثیر شدن هنجارها، بهم خوردن قواعد رفتاری، هنجارشدن ناهنجارها و عدم انعطاف پذیری را می توان از بحث های جدی در حوزه فرهنگی و نظام فرهنگی دانست که این موضوعات باعث شده است افراد از مسائل کناره گیری کنند.

وی به معرفی چند راهکار فرهنگی و توصیه راهبردی برای رشد و پرورش دانشجویان متعهد نیز پرداخت.

عبدالحسن امینی مدیر روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی شهرستان کنگان هم در این کارگاه با گرامیداشت روز دانشجو گفت: به برکت خون دانشجویان شهید است که همیشه 16 آذر را گرامی می‌داریم و نام آنها همیشه در تاریخ ایران زنده و جاویدان خواهد ماند. این جوانان دانشجو بودند که در دانشکده فنی دانشگاه تهران در سال 1332 در اعتراض به ورود نیکسون معاون رئیس جمهور وقت آمریکا سینه سپر کردند و با جمعی دیگر از دانشجویان دانشگاه تهران دست به تظاهرات زدند و به دست سربازان مزدور شاه به شهادت رسیدند.

رئیس دفتر فرهنگ اسلامی دانشگاه آزاد اسلامی بندر کنگان بیان کرد که ۱۶آذر روز مقاومت و منزلت دانشجو است و حادثه ۱۶ آذر سال ۱۳۳۲دانشگاه تهران؛ سرچشمه جنبش های عدالت خواهی، استکبارستیزی و اعتدال گرایی است.

وی ادامه داد: مسرت بخش است که روز دانشجو با خون دانشجویان آبیاری شده و باعث موج فرهیختگی، بصیرت و دانایی در تمام ادوار در بین دانشجویان شده است.

این مسئول با بیان اینکه دانشجویان مایه افتخار و عزت کشور هستند؛ افزود: مسلما دانشجویان هم از این فرهیختگی که به برکت خون پاک شهدای ۱۶ آذر ایجاد شده، بهره می‌گیرند.

 خروج
اوقات شرعی
دوستان